thecutelab

Welcome to the CUTE lab

Yeni Bir Anket Çalışması /A New Survey Study in Turkish

 

Kültürlerarası Günlük Öğrenme Çalışması

Acaba farklı kültürlerde yetişen çocuklar nasıl öğrenirler? 
 
Bu soruyu cevaplamak için Arizona Devlet Üniversitesi bünyesinde bulunan Emerging Mind Araştırma ekibi ile ortak bir çalışma yürütüyoruz. Doldurması 10-15 dakika süren anket çalışmamız ile Türkiye, Amerika ve Kore’deki ailelerin günlük deneyimlerine dair karşılaştırmalı bilgi edineceğiz. 
 
Eğer 18 yaş veya üzeri iseniz ve 3 ya da 6 yaş arasında çocuğunuz var ise, tercih ettiğiniz herhangi bir elektronik aletten anketimizi doldurabilirsiniz. Cevaplarınızın gizli tutulacağı bu bilimsel çalışmada çocuğunuz, siz ve ailenizin günlük deneyimleri ile ilgili sorular yer almaktadır. 
 
Anketimizi tamamladıktan sonra katılım hediyesi olarak 5$’lık (yaklaşık 160 TL’lik) Tango hediye kartı kazanabilirsiniz. Bu hediye kartı ile Hepsiburada ve Getir gibi platformlardan alışveriş yapabilirsiniz. Ankete katılmak için aşağıdaki linki kullanabilir ya da profildeki linkimize tıklayabilirsiniz. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için websitemizi ve emergingmindslab.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. 
 
Anket linkimiz: bit.ly/emlcccturnew

Participate In Research 

We are excited to welcome families to our child research lab to take part in in-person or online research studies!  

 

The success of our research depends largely upon the participation of families like yours. Your contribution helps our research move forward to better understand how babies and children learn about the world. Participation is a fun way for you and your family to get involved in science while also learning more about child development! If you have a young child, you may be eligible to participate in one of our research projects.  

 

If you have a young child and are interested in participating, please see the details of each study below. 

If you cannot find any suitable study for your child now, let us get in touch with you when we have a study in the future that you and your child might be interested in. Please provide your basic and contact information here and enroll in participant pool, so that we can contact you back when we have a study that relates to you! 

Current Studies

If you are interested in participating to scientific studies, let us get in touch with you when we have a study in the future that you and your child might be interested in. Please provide your basic and contact information here and enroll in participant pool, so that we can contact you back when we have a study that relates to you!